Ara
Close this search box.

E-ticaret’in Gelişimi

İnternetin 1995 yılından itibaren kullanımının yaygın bir hale gelmesi ile gelişen ve elektronik olarak yapılan ticarete e-ticaret denilmektedir. E-ticaret gittikçe büyüyen bir sistemdir. Gerçek ya da sanal pek çok ürünün internet üzerinden satışının yapılabiliyor olması ile birlikte gelişmeye devam etmektedir. İnsanların internette daha çok zaman geçirmeye başlamaları ve sosyal medyanın kullanımının artması da e-ticaretin gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Sosyal medyanın kullanımının artması insanların alışkanlıklarını değiştirmekte ve artık ihtiyaçları için interneti kullanmayı tercih etmektedirler.

E-ticarette bu şekilde gelişmeye devam etmektedir. Nüfusun artması ve ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ile birlikte e-ticaret hacmi de günden güne artmaktadır. Bu konuda çeşitli raporlar hazırlanmakta ve raporlarda da gelişim sayısal olarak net bir şekilde görülmektedir. E-ticaretin güvenliği için geliştirilen güvenlik sistemleri ile müşterilerin güveni kazanılmaktadır. Kredi kartı ile ödeme yapmanın yanında ayrıca değişik ödeme yöntemlerinin de kullanılmaya başlanması ile birlikte e-ticaret hacmi genişlemeye devam etmektedir. Dünya da e-ticaret gelişimi incelendiğinde bunun daha fazla olduğu görülmektedir. Ülkemizde de bu konuda faaliyet gösteren kurumların artması ile e-ticaret gelişmektedir.  Ülkemizde genç nüfusun artıyor olması da bu gelişmeye katkı sağlayacaktır.

E-ticaret hangi ürünler için yapılabilir sorusunun cevabının sınırsız olması ile birlikte bu ticaret şeklinin gelişmeye devam etmesi kaçılmazdır. Tüketicilerin evlerinden çıkmadan internete girerek istedikleri ürüne kavuşabiliyor olmasının yanında ayrıca kıyaslama yapabiliyor olmaları tüketiciye avantaj sağlamaktadır. Hızlı alışveriş yapabilmek ve istedikleri özellikte ki ürünlere sahip olabilmeleri e-ticaretin gelişmesinde fayda sağlamaktadır. Kargo şirketleri ile yapılan anlaşmalar ile teslimatların sorunsuz ve hızlı yapılıyor olmasının da etkisi bulunmaktadır. İnternet kullanıcısının artması ile birlikte alışveriş alışkanlıkları değişmektedir. Ülkemiz Avrupa’nın internet kullanan insan sayısı olarak 6. Büyük ülkesidir.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABOUT DIRECTOR
Willaim Wright

Ultricies augue sem fermentum deleniti ac odio curabitur, dolore mus corporis nisl. Class alias lorem omnis numquam ipsum.