Ara
Close this search box.

Markalaşmak

MARKALAŞMAK

‘’Marka, bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.’’

Kurduğumuz şirketin/verdiğimiz herhangi bir hizmetin/ürettiğimiz ürünlerin vs. tanıtımını yapmak, algı yönetimi kullanarak belirlenen kitleye kendinizi hatırlatmak ve yaygınlaşmasını sağlamak gibi temel amaçlar edindiğimiz süreç markalaşma sürecidir. Zamanla gelişen bu durumların sonucunda belirlenen kitlenin bizi tanıyor olması artık bir marka haline geldiğimizin bir göstergesi haline geliyor. Bu sürecin iyi tönetilmesi için en önemli şeylerden biri marka yönetimidir.

Pazarlamada bir markanın pazarda nasıl algılandığına dair analiz ve planlama yapma sürecine ise marka yönetimi denir. Marka yönetimi ve marka için hedef pazar ile iyi bir ilişki kurmak çok önemlidir. Doğru marka yönetimi ile markalaşma süreci boyunca markanın; planlamaların, stratejilerin daha iyi yönetilmesini ve markanın kalıcı olmasını sağlamış olursunuz.  Bu yüzden marka yönetimi konusunda hassas olmak gerekir.

Peki, markalaşmak bize ne kazandırır?

 • Akılda kalıcılık sayesinde o konuya dair bir şey talep edildiğinde ilk markanızı bulurlar.
 • Aynı zamanda markanızın büyümesine ve daha fazla para kazanmanızı sağlar.
 • Daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Bu kitle ulaşımı sayesinde iyi ya da kötü bir çok geri bildirim alabilir, bu sayede var olan sorunlarınızı görebilir ve hızlıca çözüme kavuşturulur.
 • Müşteriye olumlu bir deneyim yaşatırsanız, siz olan bağlılığı artar ve kemik bir müşteri kitlesine sahip olursunuz.
 • Aynı zamanda şirketinizin değerini yükseltir, bir gün iş değiştirmek ister ya da satmak isterseniz daha fazla fiyata elden çıkarabilirsiniz.
 • Rakiplerinizin önüne geçmesini sağlar ve kendi fiyatlamalarınız sayesinde fiyat rekabetini siz sağlamış olursunuz.
 • Ürünler değişse bile markalaştığınız için ürünleriniz pazarda kalıcı olur.
 • Dağıtım kanalları üzerindeki gücünüz artar.
 • Marka demek bir kalite ve hizmet güvencesi demek olduğu için müşteriler için güvenli bir hizmet sağlar.
 • Müşteriler herhangi bir olumsuzlukta sorunun çözüleceğinden emin olurlar.
 • İade garantisinin korunması da yine markaya olan güvenilirliği arttırır. Müşterinin sadece hizmette değil aynı zamanda psikolojik olarak yıpranması engellenir.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABOUT DIRECTOR
Willaim Wright

Ultricies augue sem fermentum deleniti ac odio curabitur, dolore mus corporis nisl. Class alias lorem omnis numquam ipsum.