Ara
Close this search box.

Sosyal Medyada Algı Yönetimi

Sosyal Medyada Algı Yönetimi

TDK’ye göre algı kelimesi anlamı şu şekildedir: Bir şeye dikkati yönelterek o şeyin bilincine varma, idrak. Algılarımız kendimize ait yaşadıklarımız ve bunların sonucunda edindiğimiz tecrübelerle göre şekillenir. 

İnsanların duyguları, düşünceleri,  inançları olan varlıklardır. Bu durumların başka kişi/kurum vs. gibi tarafından yönetilmesi, yönlendirilmesi ve dönüştürülmesi kişinin algısının yönetilmesidir. Olumlu olduğu kadar olumsuz anlamda da kullanılabilecek olan bu durum kişilerin ya da kurumların nasıl kullandığına göre değişecektir.

E-Ticaret ve sosyal medyada marka bilinirliğini arttırmak, marka stratejilerini doğru kullanmak için yapılır. İnsanlara ulaşmak, satın alma becerisi kazanmak ve kendi marka vizyonunu tanıtmak için kullanılması önemli olan bir yöntemdir. Algı yönetimin en çok kullanıldığı yer dijital reklam dünyasıdır. Bu yüzden dijital reklamlarınıza önem göstermelisiniz.

Peki, sosyal medyada algı yönetimi size ve markanıza ne kazandırır?

Doğru kullanılmış bir algı yönetimi ticari faaliyetlerin artmasını sağlayacaktır. Var olan müşterileri kalıcı hale getirecek ve hedef kitlenizi büyütecektir. Yeni müşterilerle daha sağlıklı bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Olası krizleri belirlemek ve bu krizlerin yönetimini sağlamak, müşteri ile daha fazla etkileşim halinde olmanızı sağlayacaktır.

 Algı yönetimi nasıl yapılır?

Her şeyden önce hedef kitlesini iyi belirlemelisiniz. Belirlediğiniz hedef kitlenin sizden ne istediğinden emin olmalı ve iyi analiz etmelisiniz. İçerik üretimi konusunda özenli davranmalı, müşterilere daha içten ve samimi davranmalısınız. Görsel olarak içeriklerinizi desteklemelisiniz. Firmanızın ana fikrini yani iletmek istediği mesajı iyi belirlemeli ve bütün içerikleri ona uygun olarak üretmelisiniz. Müşterilerle ilişkinizi güven üzerine kurmalı ve iletişim halinde olmalısınız. Doğru algı yönetimleri hedef odaklıdır ve dengeli kullanılır. Bu yüzden tekrarlarınızı dozunda yapmalısınız ki fazla tekrardan müşterilerinizi bıktırmayın. Tek başınıza bu süreci yönetemeyeceğinizi düşünüyorsanız profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz. Dijital reklam ajansları bunun için en uygun hizmet veren yerlerdir.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABOUT DIRECTOR
Willaim Wright

Ultricies augue sem fermentum deleniti ac odio curabitur, dolore mus corporis nisl. Class alias lorem omnis numquam ipsum.