Ara
Close this search box.

E- Ticaret’te Sosyal Medya Yönetimi Neden Gerekli?

Hayatımızın ortasına bomba gibi düşen sosyal medya, gün geçmeden hepimizin hayatının ortak noktası olmaya başladı. Böylelikle sosyal medyanın gücü elinde olan kişiler/kurumlar herkesten bir adım önde olmaya başladı. Daha fazla kitleye erişiminizi sağlayan sosyal medya, ticari kurumlar içinde tamamen bir pazar haline dönmüş durumda. Bu yüzden bütün rekabet sosyal medyada dönüyor. Kişiler herhangi bir şey tüketmek, almak veya kullanmak istediklerinde ilk baktıkları yerler sosyal medyada markanın tutumu, içerikleri ve altındaki yorumlar oluyor. Eğer rakiplerinizden bir adım öne geçmek istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızı aktif olarak kullanmamak söz konusu dahi olamıyor.

We Are Social 2020 raporuna göre Türkiye İnternet, sosyal medya ve mobil kullanıcı istatistiklerine göre 62 milyon internet kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %74’ü, 54 milyon sosyal medya kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %64’ü ve 77 milyon mobil kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %92’sini oluşturmakta.  

16-64 yaş arasındaki kullanıcıların günlük E-Ticaret aktivitelerine göre internet kullanıcılarının; %81’inin online ürün araması yaparken, %84’ünün online mağaza ziyaretleri gerçekleştirdi. Bu adımları gerçekleştiren her 10 kişiden 6’sının online alışveriş işlemini tamamlayarak bir ürün satın alımı yaptığı görüldü.

Hal böyle olunca sosyal medya ve sosyal medya yönetimleri şart oldu. Pazarladığınız şeyin daha fazla kişiye ulaşmasını/satılmasını istiyorsanız; hedef kitlenizi doğru belirlemek, içeriklerinizi markanızın değerine göre oluşturmak ve geri bildirim almak için sosyal medya yönetimine önem göstermeniz gerekiyor. 

Peki, etkili bir sosyal medya yönetimi size ne kazandırır?

Etkili bir sosyal medya yönetimi hem kişisel olarak hem de marka olarak itibarınızı korur. Aynı zamanda tüketicilerinizi tanımak, onların görüşlerini dikkate almak sizi daha verimli bir üretim sürecine götürür.  Uzun pazarlama ve reklam sürelerini daha kısa süreye indirip, daha az bütçeyle daha etkili sosyal medya reklamları elde edebilirsiniz. Sosyal medya sayesinde web sitenize de bir etkileşim sağlarsınız.

Etkili bir sosyal medya yönetimi için fikirler:

  • Müşterilerle sık sık iletişimde bulunulmalı.
  • İçerik seçimi ve düzenli içerik üretmek gerekli.
  • Doğru Seo içerikleri kullanılmalı. Bu yüzden seo konusunda uzman kişilerle çalışılmalısınız ki, sizi ilgili arama motorlarında ön plana çıkarsın.
  • Sosyal medya reklamlarından yararlanabilirsiniz.
  • Çekilişlerle daha fazla insana ulaşabilir ve müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABOUT DIRECTOR
Willaim Wright

Ultricies augue sem fermentum deleniti ac odio curabitur, dolore mus corporis nisl. Class alias lorem omnis numquam ipsum.