Ara
Close this search box.

E-ticaret’te Güvenliğin Önemi

E-ticaret’te güvenliğin önemi için birçok konferans, seminer ve sempozyum düzenlenmiştir. Bu yazımızda bizde sizleri E-ticaret’te Güvenliğin Önemi konusunda bilgilendirmeye çalışacağız. E-ticaret internet üzerinden yapılan ve satıcı ile alıcının birbirini görmediği ve tanımadığı bir ticaret şeklidir. Bu nedenle e-ticarette güvenlik oldukça önemlidir. Güvenliğin oluşması için dijital imza ve dijital sertifikalar geliştirilmiştir. Bu şekilde alıcı ve satıcının kimlik bilgileri onaylanarak tarafların güvende olması sağlanmaktadır. Bu sistem henüz ülkemizde daha tam olarak gerekli yasalar ile düzenlenmediği için satıcıların alıcılardan dijital imza istemesi mümkün olmamaktadır. Bunun dışında e-ticaret sırasında ödemeler elektronik bankacılık yolu ile yapılmakta ve bunun için insanlar kredi kartlarını kullanmaktadırlar.

Alış veriş yaparken kredi kartını kullanırken bu bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesi tehlikesi bulunmaktadır. Bunun olmaması için e-ticareti yapan siteler SSL ve SET gibi güvenlik sistemlerini kullanmaktadırlar. Bu güvenlik sistemleri kişilerin bütün kimlik bilgilerini şifreleyerek koruma altına almakta ve bu bilgilerin yüksek güvenlikli olarak şifrelenmesi ile birlikte bu bilgiler yabancı kişilerin eline geçse bile şifrenin çözülmesi mümkün olmadığı için kullanamazlar. Bu sistemleri kullanan e-ticaret firmaları güven sağlamaktadırlar. E-ticaret yapılırken güven sağlamak çok önem taşımakta ve ticaret hacminin artması için şart olmaktadır.

E-ticarette müşteriye güven vermek için bu güvenlik sistemlerinin kullanılmasının yanında müşterinin güvenini kazanmak için başka çalışmaların da yapılması gerekmektedir. Bunlardan birisi sitede mutlaka iletişim bilgilerinin yer alıyor olması gerekmektedir. Bu şekilde müşteri bir sorun yaşadığında görüşebileceği gerçek kişilerin olmasından güven duyacaktır. Site de bulunan ürünlerin detaylı bilgilerinin olması da önemlidir. Müşteri alacağı ürün hakkında bilmek istediği bütün bilgilere ulaşabilmelidir. Ürün hakkında yeterli görselin de bulunması gerekmektedir. Müşterilerin güvenlerinin kazanılması için teslimatın ne zaman yapılacağı ve kargo bilgileri de verilmelidir. Sitede ürünün iade şartlarının olması da müşterilere güven verecektir.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABOUT DIRECTOR
Willaim Wright

Ultricies augue sem fermentum deleniti ac odio curabitur, dolore mus corporis nisl. Class alias lorem omnis numquam ipsum.