E-Ticaret

Ürünlerinizi lokalden çıkarıp ulusalda satışa sunmak artık çok kolay!

“İlim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişmesini kavramak ve izlemek şarttır.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

E-ticaret

İnternet ortamında gerçek ya da sanal ürünlerin belirli sistemler üzerinden satın alınmasına e-ticaret adı verilmektedir. Elektronik olan yapılan ticarette denilmektedir. E-ticaret günden güne büyüyen bir Pazar olarak bulunmaktadır. Burada alış verişin hızlı ve pratik olarak yapılabiliyor olması ile daha çok tercih edilmektedir. İnsanların evlerinden çıkmadan alışveriş yapabiliyor olması tercih edilme oranını arttırmaktadır. Bundan başka e-ticaretin faydaları nedir diye bakıldığında, günün her saati alışveriş yapılmasını mümkündür, yer sınırlaması olmadığı için daha çok ürün bulunabilmektedir. Zaman kaybı olmadan daha çok ürün ile kıyaslama yapılarak alışveriş yapılması mümkün olmaktadır.

 

E-ticaret sadece satıcının ve alıcının dışında insanlara da etkisi olan bir ticaret şeklidir. Satıcının ürünlerini çok daha fazla insana sunabilmesini sağlar ve bu şekilde iş hacmi genişler. Satılan ürünü üreten fabrika kazanç elde eder, Bankalar ödemelerin kendi üzerlerinden yapılması ile buradan komisyon alırlar. Kargo şirketleri ticareti yapılan ürünleri taşıyarak kazanç elde ederler. E-ticaretin yapılması için kullanılan yazılımı hazırlayan firmalar ve elbette devlet bu ticaretten aldığı vergi ile kazanç elde etmektedir. Bu ticaretin insanlara faydalarının çok olması ile de e-ticaret yapan kurumlar artmaktadır.

 

E-ticaret stok yapma zorunluluğu gerektirmediği için yapan kişilere fayda sağlamaktadır. E-ticaret yapmak isteyen kişiler ne yapmalıdır? Öncelikle bir bilgisayar sahibi olması gerekir elbette bir de internet bağlantısı, bu ticaretin yapılabilmesi için bir yazılımın olması da şarttır. Ticaretini yapacağınız ürüne karar verdikten ve elektronik para gönderme yöntemlerini de belirledikten sonra e-ticareti yapmaya başlayabilirsiniz. Bu ticarette başarılı olmak için en önemli şey ise doğru stratejilerin geliştirilmesidir. E-ticaretini yaptığınız ürünün pazarlamasını doğru bir şekilde yapmalı ve hedef kitleniz tarafından bilinir olmasını ve tercih edilmesini sağlamalısınız.

E-Ticarete Nereden Başlamalıyım?

Dünya’da ve ülkemizde E-Ticaretin gelişimini detaylı bir şekilde ele aldığımızda karşımıza çıkan en net sonuç şudur: “E-Ticaret gelecekteki ticaretin temeli olacaktır.” E-ticarette var olmak için ertelediğiniz her süre sizin zararınızadır. Her geçen gün şu daha iyi görülmektedir ki E-Ticarete öncelik tanıyan firmaların gelişimi daha hızlı olmaktadır. E-ticarete, yazılım alt yapınızı sağlayarak, ürünleri fotoğraflandırarak ve kargo anlaşmalarınızı yaparak başlamanızı tavsiye ediyoruz.

E-Ticaret Bana Ne Kazandırır?

E-Ticaret size ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin satış ağını lokalden çıkararak ulusal hatta dünya çapında satışa sunmanızı sağlar. Bu sayede büyüme hızınızı arttırır. Dünyadaki global hamlelere ayak uydurmuş olursunuz. Markanızın geleceğine güvenle bakarsınız.

Hangi Yazılımı Kullanmalıyım?

Kullanıcı deneyiminin başarılı olduğu, SSL sertifikası ile korunan, bilgilerinizin çalınmaya karşı güvende olduğu, bankalardan onaylı sanal posu bulunan E-Ticaret yazılımlarını güvenle kullanabilirsiniz.

E-Ticaret Yazılımında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikli olarak SSL sertifikasının olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. URL yapısının başında bulunan https:// olmalı, yeşil kilit işaretini görmelisiniz. Yazılımda dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise yönetiminin kolay ve anlaşılır olmasıdır. Gerektiğinde almanız gereken desteğin güçlü olması gerekmektedir. Muhasebe ve stok kontrolünüze uyumlu olması gerekmektedir.

E-Ticarette Kullanıcıya Nasıl Hitap Etmelisiniz?

Kullanıcı deneyimi e-ticarette son derece önem taşımaktadır. Sade bir arayüz ile kendizi iyi ifade etmeli ve kullanıcı yönlendirimini başarı ile sağlamanız gerekmektedir. Ürün özelliklerini doğru ve anlaşılır tanımlamalısınız. Fiyatlarınızı sektörel analizle doğru tespit etmeli ve mutlaka uygun düzeyde tutmalısınız. Ürünleriniz karşılaştırılabilir şekilde olmalıdır. Müşteri istek ve taleplerini her zaman göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Canlı desteği mutlaka barındırmanız gerekmektedir.

E-Ticarette Arama Motoruna Nasıl Hitap Etmelisiniz?

Kopya içerikten mutlaka uzak durmanız gerekmektedir. Seo çalışmalarında başarılı bir yazılım kullanmanız gerekmektedir. URL yapınız Google yönergelerine göre olmalıdır. Oluşturduğunuz kategoriler ve ürünler anlaşılır olmalıdır. Kullanıcılar mutlaka yorum yapabilmelidirler. Ürünlerinizi değerlendirmelerine ve puanlamalarına imkan vermelisiniz. W3C standartlarını kod yapınızda uygulamalısınız. Sosyal medya ile e-ticaretinizi destekleyin.

Ürün Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Vitrin düzeni e-ticarette son derece önemlidir. Sunumdaki başarınız satış oranınızı doğrudan tetikler. Ürün fotoğraflarınız anlaşılır, net, kaliteli ve Google politikalarına uygun olmalıdır. Açıklamalar tam olarak ürünü ifade etmelidir. Benzer ürün gösterimi sağlamalısınız. Buna benzer detayları açıkladığımız makalemizi okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

E-ticaret Yönetimi

E-ticaret sektörünüze göre farklılıklar gösterebilmektedir. Sektör davranışları hakkında bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Yönetimi nasıl yapacağınız, reklamları nasıl süreceğiniz, kargo takipleri ve fiyatlandırmaları gibi çeşitli konularda bilgilendirme yapmak için sizleri bekliyoruz.